Také patříte mezi ty hráče, co si o YouTube a dalších podobných službách myslí, že jsou naprosté zlo? Že to je místo určený jen pro malý děcka? Že je tam jen samý debilní prank, challange, nebo ječení do kamery? No, tak právě pro Vás je určený tento článek. Na těchto službách se totiž dá najít i spousta kvalitního a profesionálního obsahu pro trochu vyzrálejší hráče. Takové pořady ale mají kolikrát jen zlomek odběratelů, co klasičtí Youtubeři. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější pořady, co český YouTube nabízí.
Náš výběr přitom omezíme pouze na domácí scénu, tak abychom tomu všichni pěkně rozuměli. Samozřejmě i tady najdeme nespočet typických YouTuberů, co dělají přesně to, co jsem výše s jistou dávkou nadsázky a náznakem pohrdání popsal. Řada z nich dokonce dělá i vcelku kvalitní humor, no a řada dalších zase ne. V tomto článku se zaměříme čistě na kvalitní herní pořady, které u nás vytváří většinou členové, nebo bývalí členové redakcí herních časopisů. Jde tedy o odborníky na slovo vzaté, co dokáží na jednu stranu fakt skvěle pobavit, ale na stranu druhou také pravidelně informovat o všem zajímavém a důležitém, co se v herním světě šustne.
INDIAN
INDIAN je tu s námi pěknou řádku let. Vydržel a je stále skvělý. Co skvělý, on se stále zlepšuje a rozšiřuje. Jde o nejambicióznější a také největší kanál tohoto typu na českém YouTube. Momentálně můžeme sledovat pořad Indian Showtime, který jednou za čtrnáct dní shrne vše důležité, co se v herním světě stalo. Nejde o klasické novinky, tady se jednotlivá témata rozebírají vtipně a zároveň pěkně do hloubky s jistým nadhledem. Co je ale důležité, Filip Kraucher, v temných zákoutích internetu známý jako Fiola, je sám herní vývojář, tak že nám zprostředkovává pohled také z této strany. Dokáže analyzovat oficiální informace, a díky své zkušenosti, jít o kousek dál, a tak číst mezi řádky. Snaží se působit jako morální autorita, a já jsem za to ve skutečnosti rád. Vždy je potřeba koukat i za rámec oficiální tiskovky.

Indian se na situaci dívá vždy i z pohledu spotřebitele, a tak by to podle mě mělo být. Druhým moderátorem je pak Tomáš Otáhal, známý jako Gelu a rovnou Vám říkám, že Vás jejich humor a chemie nakonec dostane… Redakce je ale větší než by se mohlo zdát. Najdeme tu jména jako je Petr Matula, Vojta Šiman, Marek Čabák, Teraza Krečová a mnoho dalších. To by byl sám o sobě parádní tým, ale jak jsem psal výše, Indian se stále rozšiřuje a vylepšuje. K týmu se přidal i bývalý šéfredaktor zingu Michal Burian, který se stará o textový obsah a ano, na stránkách je to sakra znát. K Indianu se nakonec přidal i nadějný projekt Frag.cz, a tak tu můžeme sem tam vidět legendárního Červa. Indian prostě jede a my mu přejeme další úspěšná léta. K tomu si připočtěte nadějný projekt Nerdfix a Techfeed. Paráda.
RE-PLAY
RE-PLAY je vlastně televizní pořad, ale své fanoušky má samozřejmě i na YouTube. Po odchodu oblíbené moderátorské dvojice Mikoláš Tuček a Alžběta Trojanová, pořad hledal novou tvář. Nově bohužel nejde o členy redakcí herních časopisů, ale jak velí moderní trendy, jde o streamery či youtubery. Najdeme zde Oldřicha Štěrbu, který na Twitchi vystupuje jako ArcadeBulls. Má samozřejmě velkou komunitu fanoušků, která dál roste a patří k sympatičtější části osazenstva tohoto pořadu. Dalším moderátorem byl Dominik Vysloužil, který je známý jako Cerberos, který byl za podivných okolností nahrazen moderátorkou a streamerkou Arennthiou. To je něco co si sebou pořad ponese. Asi nejznámější tváří nového pořadu je Martin Rota. YouTuber, který je známý hlavně díky svému kanálu Naprosto Retardovaný. Zkušený YouTuber, kterého si vážím pro jeho tvorbu hned na několika kanálech a párkrát jsem ho měl štěstí potkat dokonce i naživo.

No a pak je tu půvabná moderátorka Gabriela Wróbel, která čte novinky. Bohužel její spojení s hrami je minimální, a to je opravdu škoda. Gabriela čte herní novinky opravdu skvěle, je sympatická, velice krásná, ale mi hráči chceme takové pořady přece jenom od hráčů. Proto se na ni zpočátku snesl trochu nezasloužený hejt. To už je ale pryč. Pořad jako takový se už docela zaběhl a tak vše klape mnohem lépe, než na začátku. Většina redakce jsou tedy hráči, a snaží se to dělat co možná nejlépe. Jde tu zase o trošičku jiný přístup, jelikož pořad vsadil spíše na streamery a youtubery, než na novináře. Ti jsou ale zase na druhou stranu zvyklí mluvit na kameru. Zaleží tedy hlavně na tom, jak Vám budou členové tohoto teamu sympatičtí, ale o to jde nakonec vždycky a všude. Já už jsem si na nové obsazení zvykl. Team se sehrál a funguje to. Pořad jako takový je opravdu pěkný a hlavně profesionální, a rozhodně by ho žádný hráč neměl minout.
RETRO NATION
RETRO NATION je jeden z mých nejoblíbenějších kanálů. Navíc se věnuje přímo herní historii. Je to volné pokračování velmi oblíbeného, ale přes to zrušeného pořadu Retro GamesPlay se zkušenými redaktory Honzou Olejníkem a Pavlem Dobrovským. V pořadu si většinou vyberou nějakou starší hru, kterou nám představí, případně připomenou. Dozvíme se něco zajímavého i ze samotného vývoje, což musí stát mnoho sil a píle. Povídání je tak zajímavé, že jsem se přistihl, že koukám i na ty hry, které mě jinak vůbec nezajímají. Herní historie prostě stojí za to, nakonec připomínat starší kousky se v rámci recenzí snažíme i my. Úroveň tohoto pořadu je ale naprosto nedostižná. Díky úžasnému komentáři nejde jen o obyčejné video, ve kterém vidíme starší hru. Takových je přeci na internetu milion. Tento pořad má zcela jiný rozměr a hlavně úplně jinou informační hodnotu. Nakonec, samotní tvůrci pořadu jsou herními veterány s mnoha kontakty.

Třeba když se dozvíme něco víc o poměrech, které v dané době v herním odvětví panovaly nebo jaké trampoty vývoj provázely. A kolikrát nejde jenom o hru jako takovou. Často je vývoj hry spojen i s vývojem samotného enginu. Dříve totiž nebyl Unreal Engine volně k dostání s tím, že se zaplatí až později. Buď jste si koupili jeden z mála zavedených engine rovnou, nebo jste pro hru dělali nějaký vlastní na míru. Další části tohoto projektu je samozřejmě starší hardware. Opět velice zajímavá videa, ve kterých se podíváme do útrob nějakého toho legendárního hardwaru a povíme si něco o tom jak fungoval, co uměl a tak podobně. Myslím že v tomto jde o unikátní projekt, který fakt stojí za pozornost. Retro Nation navíc vznikl díky podpoře věrné komunity na Patreonu. Krásné na tom je, že jde o podporu dlouhodobou. Pokud by se Vám tedy tento zajímavý pořad líbil, a chtěli by jste ho nějak podpořit, neváhejte. Jde totiž o velmi kvalitní a unikátní tvorbu.
GAMESCZ TV
Redakci velice oblíbeného webu GAMES.cz, případně redakci legendárního časopisu Level, tu asi nemusím příliš představovat. Nakonec, jsme tu všichni hráči. Co by jste ale v žádném případě neměli minout je jejich povedený YouTube kanál. Na něm totiž najdete celou řadu velice kvalitních pořadů. Ať už začneme pravidelným podcastem FightClub, kde se členové redakce věnují tomu, co další herní týden dal, a nebo Gamesplay videím, vždy jde o kvalitní podívanou. Do Fightclubu se navíc čas od času podaří sehnat i nějakého toho zajímavého hosta z české a nebo slovenské herní scény. Pořad je hodně povídací, drží si svůj styl a je hodně jiný než ostatní pořady zmíněné v tomto článku. Můj oblíbený pořad Retro GamesPlay byl bohužel zrušen, ale místo něj tu máme Neo Retro, kde se členové redakce věnují nějaké té starší hře. Tedy nejdou tak daleko do minulosti, ale přesto připomínají hry, které by neměly zapadnout. To se dějě velice nepravidelně.

Bohužel, v posledních letech tento kanál hodně oslabil. Řada velmi oblíbených redaktorů redakci opustila, no a nucený odchod oblíbené dvojice Honza Olejník a Pavel Dobrovský kanálu také moc nepomohl. Ačkoli většina lidí, které jsem si za ty roky oblíbil už v redakci není, nemusíme házet flintu do žita. Jsou tu totiž i nové tváře. Mezi mé nejoblíbenější počítám především Adama Homolu, a skvělého Václava Pecháčka, kteří dodávají dnešním FightClubům onu jiskru. Kromě nich tu máme Aleše Smutného, nebo Šárku Tmějovou, a sem tam do tohoto pořadu zavítají také redaktoři Hardware Clubu. Skvělou zprávou je, že se do redakce přidala i Alžběta Trojanová, která se stará o videoobsah. Velkou posilou je taky Pavel Makal, kterého můžete znát z redakce Hrej.cz. Ten do redakce zapadl a působí sympaticky.
VORTEX
VORTEX je tvořen velice zkušenými redaktory a přináší pohled na hry spíše novinářským stylem. Autoři totiž dokážou získat informace snad ke každému hernímu tématu, a přináší tak svěží informace v podobě pravidelného novinkového souhrnu. Pokud Vás tedy zajímá, co se v herním světě děje, tohle je asi to nejlepší místo, kde to zjistit. Videa přichází pravidelně a mají něco přes hodinu. Tím to ale zdaleka nekončí. Máme tu totiž ještě samostatný pořad Vortex, kde se dočkáme samozřejmě herních témat, ale také vždy nějakého zajímavého hosta. Tento projekt má na starosti stará známá parta, kterou jsme mohli dříve vídat třeba na Hrej. Tedy rozumějte ze starého Hrej. Jsou to opravdoví herní novináři se spoustou zkušeností. No a na jejich práci to je taky vidět. Videa mají vysokou informační hodnotu a jsou.

Najdeme tu známé tváře jako je třeba Jiří Bigas, se kterým sdílím řadu zájmů. Příkladem může být třeba Star Trek, na kterém jsme podle všeho oba vyrostli. Nicméně zpátky k tématu. Dále tu máme Zdeňka Prince, další ikonu české herní žurnalistiky a Petra Streckera, toho mám zas nejvíce spojeného s recenzemi závodních her, nicméně věnuje se i vývoji mobilních her ve studiu Charged Monkey. Občas tedy pořad obohatí pohledem z této strany. Sestavu doplňuje ještě fajn dvojice kolegů Honza Konfršt a Tomáš Krajča. Kladem pořadu je tedy informační hodnota, zpravodajství a novinářská profesionalita. Projekt začal na YouTube, ale dočkali jsme se časem i kvalitního webu. Oceňuji skvěle pojaté video-recenze, které mohou mít několik minut, ale mohou být i podstatně delší, podle toho, kolik toho je o dané hře potřeba říci. Pokud hledáte zdroj informací, novinky a recenze nových her. Na tomto kanálu je najdete, a co je hlavní – ve skvělé kvalitě.
NEKONEČNÝ LABŮŽO
Nekonečný Labůžo je skromný ale velmi kvalitní pořad, který má na svědomí legenda české herní publicistiky Jakub Červ Červinka. Už v devadesátých letech spolupracoval s časopisem Amiga Review, poté se podílel i na vzniku legendárního časopisu Excalibur, a následně působil i v časopisu Score. Je to tedy odborník a dalo by se říci i znalec, na slovo vzatý. Ve svém bohužel značně nepravidelném pořadu s hosty vzpomíná na staré hry, na jejich herní začátky, a vždy z toho vyjde velmi zajímavé povídání. Pořad je určen hlavně pro diváky, co se chtějí něco dozvědět o starých hrách, a také o tom, jak to tady dříve s hrami fungovalo. Jak těžce se sháněli staré konzole a počítače, respektive tehdy samozřejmě ještě nové, a jak to bylo s ranou distribucí her. Tohle zaměření je jistě zajímavé nejen pro nás trochu starší hráče, ale také pro nováčky. Pořad stojí hlavně na velmi zajímavých hostech – známých tvářích české herní scény, a jejich vzpomínkách.

Jde většinou také o veterány herní publicistiky, co společně s Červem vzpomínají na staré časy. To zní možná trochu divně, ale vždy jde o zajímavé povídání. Objeví se zde hosti jako je Daniel Vávra, Michal Rybka, Karel Drda, Honza Olejník, ale také třeba Andrej Anastasov, Mikoláš Tuček a mnoho dalších. Co je na opravdu pořadu skvělé? Tato videa nestárnou, naopak zrají. Pokud jste o pořadu tedy nevěděli, klidně si pusťte videa v libovolném pořadí. Doufáme, že se dočkáme i nějakého toho pokračování. Pořad je sice značně nepravidelný, a vychází opravdu jednou za čas. Ale Červ nedávno začal spolupracovat i s herním pořadem Indian. Kdo ví, jestli bude na další Nekonečný Labůžo čas, ale doufáme že se časem dočkáme i dalšího dílu. On teda ani do teď nevycházel kdo ví jak často, ale uvidíme. Za nás je to opravdu zajímavý pořad a byla by velká škoda, kdyby měl třeba skončit. Herní historie je velice zajímavá a to včetně místních historek.
UKONČENÉ POŘADY
NEW GAME+
Příběh NEW GAME+ je poměrně krátký, ale zato dostatečně smutný. Přes to bych mu rád věnoval alespoň pár vět. Mluvím samozřejmě o skvělém pořadu Alžběty Trojanové a Mikoláše Tučka na televizi Seznam. Ani jednoho moderátora asi nemusím zrovna představovat, ale přesto to v rychlosti udělám. Mikoláš Tuček je český videoherní veterán. Můžete ho znát například z legendárního magazínu Score, kde působil jako šéfredaktor. Spolupracoval také na televizním pořadu GamePage a poté samozřejmě na pořadu Re-Play. Alžběta Trojanová se v herním prostředí pohybuje také celkem dlouho, nakonec v tomto seznamu jí najdete hned několikrát. Začínala v časopise GameStar, v současnosti přispívá zase do časopisů ABC a Score. S touto oblíbenou moderátorskou dvojicí jsme se dlouhá léta setkávali v pořadu Re-Play na Prima Cool. Po odchodu z tohoto pořadu, ale chtěli zkusit něco vlastního, a tak připravili velmi ambiciózní pořad NewGame+.

No a to byl tak trochu začátek jeho konce. Nový pořad na Seznamu byl přitom opravdu povedený a měl velký potenciál. Nakonec podíleli se na něm i další osobnosti české herní scény. Našli jsme v něm novinky, probrali aktuální témata a dočkali jsme se i zajímavých hostů. Většinou tedy youtuberů nebo streamerů, což šlo tak trochu mimo mě, ale stejně. Problém je, že kdo zmizí z YouTube, jako by ani nebyl. Exkluzivita pro televizi Seznam se samozřejmě projevila i na mnohem nižší sledovanosti. Skalní fanoušci si sice pořad našli, ale ostatní, běžní diváci, na něj kolikrát zapomněli. Co sejde z očí, sejde z mysli. No a další sezóny jsme se už bohužel nedočkali. Pořad se následně přeměnil na New+, kde se tato dvojice věnovala vždy nějakému tématu, ale to už prostě není ono. Za mě je stáhnutí se z YouTube chyba. Něco podobného udělal i pořad Týden živě. Na YouTube jsem sledoval každý díl a teď, marně vzpomínám, kdy jsem je viděl naposled.
Jak se Vám seznam oblíbených herních kanálů a pořadů libí? Máte také nějaké oblíbené pořady co v tomto seznamu chybí? Napište nám je do komentářů, mrkneme na ně a když tak je sem přidáme.
|
![]() |
Pokud se Vám naše články a recenze líbí, prosíme Vás o podporu a odběr na naší stránce na Facebooku, případně na Twitteru. Jsme zatím malý herní projekt, a tak nám každý jeden odběr hodně pomůže. Je to pro nás důležité nejen jako skvělá morální podpora, ale také pro web samotný. Rádi bychom totiž kolem našeho webu postavili fajn herní komunitu, tak jak tomu bývalo na herních webech kdysi dávno. Děkujeme za Vaši podporu. |