Star Trek: Enterprise (2001)
Žánr: Science Fiction
Země: USA
Tvůrci: Rick Berman, Brannon Braga
Režie: Winrich Kolbe, Les Landau, James L. Conway, James A. Contner a další ...
Scénář: Rick Berman, Brannon Braga, Manny Coto, David Wilcox a další ...
Kamera: Marvin V. Rush, Douglas Knapp
Hudba: Dennis McCarthy, Brian Tyler, Kevin Kiner, Jay Chattaway a další ...
Hrají: Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs a další ...
Český dabing
26. 9. 2001
97 dílů
TV, Blu-Ray, DVD...
Po ukončení tří klasických Star Trek seriálů z devadesátých let, jsme se prakticky ihned dočkali seriálu nového. Stalo se tak už v roce 2001, tedy ve stejném roce, kdy skončil oblíbený Star Trek: Voyager. Seriál zpočátku nesl krátké a jednoduché jméno Enterprise, tedy ne Star Trek: Enterprise, jak bylo do té doby zvykem. Název seriál nesl až do roku 2003, kdy se opět vrátilo sousloví Star Trek. To je ale samozřejmě spíše taková zajímavost. Značilo to ale jistou změnu a odlišnost. Seriál navíc není pokračováním, ale prequelem.
Podíváme se tady nejen před Originální sérii, a také před mnohem novější seriál Discovery. Podíváme se totiž do doby, kdy je Hvězdné flotile jenom něco okolo dvaceti let, tedy někdy do roku 2151. To ale znamená že naše Spojená federace planet ještě vůbec neexistuje. Našimi spojenci jsou zatím hlavně Vulkánci, kteří ale bohužel lidské objevitelské choutky značně krotí. Lidé proto konečně zprovozňují nový pohon, který je schopen dosáhnout rychlosti Warp 5, což k většímu průzkumu dalekého vesmíru přímo láká. Co Vulkánec nechtěl, na Zemi shodou okolností dojde k dosti podivnému incidentu. Ztroskotá tu totiž jeden Klingon. Pronásledovali ho totiž Sulibani. No a tímto začne první velké dobrodružství vesmírné, nebo chcete-li hvězdné, lodi Enterprise NX-01. Klingon, ač je těžce zraněn výstřelem z pušky, stále žije, no a kapitán Jonathan Archer, se ho rozhodne dopravit přímo na domovskou planetu klingonů Qo’noS. Odvážný plán.

No a co je lepší příležitost pro vyzkoušení zbrusu nového pohonu, než právě toto? První mise nás tedy zavede k zajímavému momentu dějin tohoto universa a bude jich tu více. Se Sulibany se také nesetkáváme naposled, naopak, jsou to právě oni, kteří zatáhnou Enterprise do studené časové války. Kromě toho se seznámíme třeba se hodně zajímavými Andoriany, kteří mají vážné spory s Vulkánci. Zajímavé je, že se výsadky provádí většinou pomocí raketoplánu, a do paprsku se nikomu moc nechce. Samozřejmě tu chybí i řada vynálezů, na které jsme si u Star Treku zvykli. To je ale na tomto seriálu zajímavé. Většinou totiž Enterprise není v postavení silnější nebo vyspělejší lodi. Naopak, lidé jsou ve vesmíru úplní nováčci. Nakonec mezi nejlepší řadím díl Tichý nepřítel, kde se setkali s mnohem vyspělejší lodí, která ale nebyla ani trochu přátelská. Mělo to napětí, skvělou atmosféru a mělo to i spád. Celkově se mi ale první řada moc nelíbila.
Myšlenka vrátit se před všechny ostatní seriály je opravdu zajímavá. Ukazuje nám Hvězdnou flotilu ještě před založením Federace. To znamená objevování vesmíru bez technické převahy a luxusní lodě.
Sulibani nejsou nepřátelé, co by mě u televize drželi, zajímavější díly byly s Andoriany a Klingony. Studená časová válka je také konflikt, o kterém se toho hodně nakecá, ale je to spíš taková abstraktní hrozba. První série, tedy moc netáhne. Celá dynamika vztahů na můstku je pak postavená hlavně na T’Pol, respektive na problému Lidé vs. Vulkánci. Samozřejmě tu dojde k postupnému budování důvěry, ale to je spíše vedlejší linka, která nemusela být tak zdůrazňována. Problém vidím už ve výběru kapitána. Roli Jonathana Archera totiž hraje Scott Bakula. Ten sice má docela zajímavé rysy, ale jeho samolibé nakrucování na můstku už mi tak moc zajímavé nepřišlo. Většinu času ho navíc vidíme jen v kajutě, a nebo v zajetí. Velkým tahounem první série je ale naopak Jolene Blalock v roli T’Pol. To kolem ní se většinou dění na můstku točí, ačkoli by si zasloužila mnohem více, než typickou roli Vulkánce, a řešit neustále rozdíly a značnou nedůvěru.

Líbila se mi také role Malcolma Reeda, kterou zahrál Dominic Keating. Zbrojní důstojník je tichý a nepouští si každého k tělu. Zajímavá postava je ale i doktor Flox, kterého hraje John Billingsley a mimo to, má i zajímavou masku. Až na jeden díl, ve kterém mě dost naštval byla tato postava velice sympatická. Na druhou stranu mě zprvu zrovna nezaujal výkon Hoši Sato, která je ztvárněna půvabnou herečkou Lindou Park. Už v první sérii ale měla několik velice zajímavých momentů a její postava měla navíc snahu se vyvíjet. Vcelku velkou roli tu má, hlavně pro fanoušky žánru sci-fi dobře známý Connor Trinneer, kterého jsme mohli vidět třeba v seriálu Stargate Atlantis. Tady hraje hlavního inženýra Charlese Tuckera, a má několik velmi pěkných a dokonce i vtipných momentů. První série mě tedy zrovna neoslnila, tedy kromě naprosto legendárních záběrů T’Pol v dekontaminační místnosti, které pochopitelně nechám bez hloupého komentáře.
Poprvé se tu setkáváme s celou řadou známých druhů, tedy známých ze starších seriálů. Zde vidíme první setkání s pozdějšími členy Federace, ale také s klasickými nepřáteli. Objeví se tu ale i zcela neznáme druhy.
Jelikož je tento seriál dějově posunutý před všechny ostatní, jsme tu svědky prvních setkání s některými druhy, které ze starších seriálů už důvěrně známe. Poznáme i více samotné Vulkánce a zjistíme, že nejsou vždycky tak pravdomluvní. Seriál ale na štěstí po první sérii neskončil, a tak se tedy pojďme podívat i na další série. Ty jsou totiž výrazně lepší a začíná to hned druhou řadou. Ta totiž mnohem více připomíná takový ten klasický Star Trek. Mise Enterprise pokračuje, ačkoli vztahy s Vůlkánem utrpěly. Cestujeme na vzdálené planety, potkáváme další a další druhy, poznáváme nové civilizace, a sledujeme, jak se posádka konečně stmeluje a mnohem lépe poznává. I vývoj vztahů s Vrchním Vulkánským velením je vcelku zajímavý. Tím jak potkáváme další druhy, které mají vlastní vztahy a zkušenosti s Vulkánem, poznáváme problematiku z jiných úhlů. Je vcelku zajímavé sledovat že dokonce i Vulkánci mají svá nepěkná tajemství.

Lidé a Vůlkánci naštěstí nejsou členy společného impéria, a tak si Lidé najdou na vše vlastní úhel pohledu. A to jim dá jistý nadhled při budoucím budování Federace. Dočkáme se několika vcelku zajímavých dílu hned na začátku druhé série. Řeší se tu ještě dozvuky střetu se Sulibany, ale konečně se více věnujeme objevování a prozkoumávání. Ano, chvilku to trvalo, ale dostali jsme se k tomu nejlepšímu, co seriál Enterprise nabízí, no a to je právě třetí série. Styl seriálu se trochu mění, a od epizodických nepřátel se dostáváme k jednomu, ale o to silnějšímu nepříteli, se kterým se to potáhne po celou sérii. Planeta Země se totiž ocitla ve velkém nebezpečí a hrozí jí dokonce i naprosté zničení. Posádka Enterprise se tak hrdinně vydává prakticky na sebevražednou misi, ve které ale navzdory všem úskalí prostě musí uspět. Vydáváme se tedy do tajemné Delfské oblasti, kde bude posádka lodi pátrat po stavitelích nebezpečné útočné sondy.
Třetí a čtvrtá série jsou to nejlepší co tento seriál nabídne. Máme tu jednu dlouhou příběhovou linku a mocného nepřítele, kterého musíme za každou cenu zastavit. Posádka se konečně sehraje a funguje jako celek.
Dočkáme se tedy pátrání, nebezpečí, ale také několika záhad, které je třeba prozkoumat, jelikož i to je třeba k úspěchu celé mise. Je to takový velmi zajímavý mix. Nakonec zajímavý jsou i samotní nepřátelé. Nejde totiž jen o jednu rasu jako takovou, ale hned o pět různých forem, které se od sebe značně liší. To se ale dozvíme poměrně rychle, protože tím celé dobrodružství teprve začíná. Postupně se totiž dozvíte zajímavé podrobnosti o jejich motivaci, o oblasti jako takové a také o nebezpečných anomáliích, které se v této oblasti vyskytují. Třetí série je tedy značně nabitá obsahem a akcí, který spolu navzájem souvisí a sdílí jednu hlavní dějovou linii, což je něco, s čím jsme se setkali například i u relativně nového seriálu Discovery. Tady to ještě není tak dokonalé jako v současných seriálech, ale přes to, třetí série se mi opravdu líbila jako celek. Mísí se tu klasický přístup s něčím zcela novým, co známe hlavně z mnohem novějších seriálů.

Bohužel ale už tehdy hrozilo seriálů úplné zrušení. Čtvrtá série se do Star Trek historie zapsala opravdu dobře. Mě osobně se více líbila ta třetí, ale svou kvalitu má i tato. Některá témata se právě tady uzavírají. Mnohem více se věnujeme i jednotlivým rasám, které jsou nám v těchto seriálech nejbližší. Velmi zajímavé díly jsou věnované třeba Vulkánu a vysvětlují tak některé události, kterých jsme se v průběhu seriálu dočkali. Stejně tak se blíže podíváme na Klingony a něco více se dozvíme i o Andorii a o Romulanech. Seriál se tak nakonec dost rozjede, a člověk začíná litovat, proč to takhle pěkně nešlo od samotného začátku. Nějaké to menší pomrknutí tu je i pro fanoušky, co se vyžívají v eugenických válkách a velmi pěkné díly jsou věnované také o poznání divočejšímu a nebezpečnějšímu zrcadlovému vesmíru. To je taková velice oblíbená odbočka, která by neměla minout žádný Star Trek seriál. Vidíme tak herce, a hlavně herečky v trochu jiných rolích. Škoda, že byl tento seriál i přes to všechno vlivem slabší sledovanosti, ale také kvůli nešťastné změně vedení stanice, zrušen.
Jak se Vám recenzovaný seriál líbil? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi, pod touto recenzí. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů.
|
![]() |
Pokud se Vám naše články a recenze líbí, prosíme Vás o podporu a odběr na naší stránce na Facebooku, případně na Twitteru. Jsme zatím malý herní projekt, a tak nám každý jeden odběr hodně pomůže. Je to pro nás důležité nejen jako skvělá morální podpora, ale také pro web samotný. Rádi bychom totiž kolem našeho webu postavili fajn herní komunitu, tak jak tomu bývalo na herních webech kdysi dávno. Děkujeme za Vaši podporu. |
+ Třetí a čtvrtá série je úžasná
+ Posádka se nakonec sehraje
+ Jolene Blalock v roli T’Pol
+ Zajímavé časové zasazení
- První dvě série se ne a ne rozjet
- Přehnané zaměření na problém Lidé vs. Vulkánci