Hvězdná brána (1994)
Žánr: Science Fiction
Režie: Roland Emmerich
Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich
Kamera: Karl Walter Lindenlaub
Hudba: David Arnold
Hrají: Kurt Russell, James Spader, Viveca Lindfors, Alexis Cruz, Mili Avital, Leon Rippy, John Diehl, Carlos Lauchu, Djimon Hounsou, Jaye Davidson, Erick Avari, French Stewart, Gianin Loffler, Christopher John Fields a další...
Český dabing
28.10.1994
121 minut
Bluray, DVD, iTunes ...
Stargate, nebo chcete-li česky Hvězdná brána, je pro mnohé z nás fenomén, který jsme v mladí prožívali naplno. Dokonce jsme kdysi vyráželi do nejbližších lesů, vyzbrojeni širokým arsenálem kuličkových zbraní, abychom si na oblíbené členy SG týmů hráli. V recenzi se podíváme na to, jak tento fenomén začal. Na rozdíl od Star Treku, tady jde rovnou o skvělý celovečerní film, na který jsem narazil vlastně úplnou náhodou. Stalo se tomu v jedné půjčovně DVD na Smíchově. To jsem se tenkrát zrovna vracel k žánru science fiction.
Tehdy jsem ale znal pouze velice oblíbený seriál. Když jsem se ale o existenci filmu dozvěděl, byla to jasná volba. Film začíná nalezením mimozemského zařízení v Gíze v roce 1928. Tím zařízením je samozřejmě hvězdná brána, a my se tak hned na začátku filmu dočkáme legendární scény, dokumentující vytažení samotné hvězdné brány z jejího písečného hrobu. Právě tady se seznamujeme s tehdy ještě mladou Catherine, která je důležitá jak pro děj samotného filmu, tak následně i seriálu. Hvězdná brána je nakonec z Egypta převezena až do USA, kde se vědci snaží rozluštit její funkci. Přijít na to k čemu je a poté jí i zprovoznit nebude vůbec jednoduché. Ve filmu se nicméně přesouváme o mnoho let dál, až do devadesátých let dvacátého století. Tedy né že by se kolem hvězdné brány do té doby nic nedělo, ale není třeba předbíhat. Důležité je, že se seznamujeme svérázným archeologem Danielem Jacksonem. Velice důležitou postavou příběhu.

Daniel je přesvědčen, že pyramidy sloužily pro přistávání velkých mimozemských lodí. Je Vám to snad nějak povědomé? No není divu. Námět filmu totiž hodně připomíná práci známého švýcarského spisovatele, a také záhadologa Ericha von Dänikena. A ať už si o něm myslíte cokoli, pro science fiction je to námět opravdu skvělý. Pro ostatní vědce je Jackson k smíchu, asi jako každý kdo začne mluvit o mimozemšťanech. Jenom že na jedné přednášce, ho navštíví Catherine, která je stále v programu hvězdné brány. Po přednášce dostane nabídku práce, kterou vzhledem ke své situaci, přijímá. V tomto filmu se poprvé podíváme do Creek Mountain na oblíbenou základnu vojenského letectva, respektive velení SGC, kterou jsme si mohli trochu více prohlédnout v seriálu SG-1. Asi nemusím moc zdůrazňovat, že se Jacksonovi podaří zjistit jak hvězdná brána funguje. Nejdříve totiž přeloží nápisy, a pak identifikuje i znaky na bráně a jejich účel.
Hvězdná brána přináší velice zajímavé spojení starověké kultury s velice vyspělými mimozemskými technologiemi. Tato kombinace působí hodně tajemně. Velmi vyspělá technologie může někomu připadat jako magie.
No a tady film dostává ten správný spád. Brána se spustí s dnes již notoricky známým vírem. Vysílá se průzkumná sonda, která zjišťuje, že je na druhé straně dýchatelná atmosféra. Na neznámou planetu se tedy vysílá náš průzkumný tým. Po průchodem bránou se ocitají na Ebidosu, ve starověké pyramidě. Všude okolo je jen poušť. Bohužel, na rozdíl od naleziště pozemské brány, tady chybí adresa zpět. Tím se samozřejmě trochu zvyšuje napětí, a vojáci to dávají Danielu Jacksonovi dost sežrat. I když něco takového se dalo čekat a asi nikdo si nemohl myslet, že jede jen na malý výlet. No, zcela dle očekávání se podíváme i kousek dál a seznámíme se se starodávnou civilizací. Je tu určitá jazyková bariéra, jelikož jejich jazyk vychází ze staré egyptštiny, ale samozřejmě se asi dál trochu vyvíjel. Navíc obyvatelé planety mají zakázáno psát, což je trochu problém. Lidé se bojí kreslit i do písku, a tak je komunikace dost problematická.

Daniel Jackson se tedy postupně učí místní jazyk a taky pátrá po adrese domů. Nebyla by to pořádná sci-fi klasika, kdyby se děj ještě nějak nezkomplikoval, a tak se na scéně objevuje hlavní nepřítel. Není jím nikdo jiný než bůh slunce Ra. Má to ale mnohem větší šmrnc než v pozdějším seriálu. To je jasné už ve chvíli, kdy jeden Raův jaffa zpacifikuje bez větších problémů celou jednotku. Jde z něj strach a budí respekt už na první pohled. A co víc, když na scénu nastoupí samotný bůh Ra, kterého perfektně ztvárnil Jaye Davidson. Ze scény sálá starověký Egypt, ale zároveň je jasné, že za vším stojí velmi vyspělá technologie, dalece převyšující tu naší. A to je velice zajímavá kombinace, která dokáže přilákat diváky. Ra, stejně jako prosté obyvatelstvo jeho planety, neumí anglicky. To podporuje už tak skvělou atmosféru a připadáme si přitom, že jsme opravdu na nějaké cizí planetě. To je zajímavý detail, na který se pak v seriálu trochu vykašlali.
Film perfektně pracuje s tajemnou atmosférou. Ra působí opravdu cize a mocně. Stejně tak jeho technologie. Škoda že se děj ke konci začne trochu táhnout, a my jen čekáme až se dobere dosti očekávaného konce.
Už ve filmu si můžeme všimnou pěkné řádky různých technologií, které se následně objevily i v seriálu. Kromě samotné hvězdné brány, kolem které se celý děj točí, jde také o ikonické tyčové zbraně, které se ve filmu opravdu povedly. Skvělý nápad, který se stal jedním ze symbolů universa. Dočkáme se také transportních kruhů, letounů, ozbrojené ruky, a v neposlední řadě i působivé Raovi lodě, která je jak se později ukázalo, trochu jiná než ostatní lodě vládců soustavy. Ve filmu všechny tyto technologie vypadaly úžasně, a v kině to prostě musel být úžasný zážitek. Pro účely seriálu se pak hodně zjednodušovalo, nakonec seriálové efekty nebývají tak dobré jako ty filmové. Film měl tedy skvělé efekty, zajímavý námět, ale nakonec i velice dobré obsazení. Asi největší hvězdou je tu nepochybně Kurt Russell v roli Jacka O’Neilla. Samozřejmě tohle je ještě trochu jiný Jack, než v seriálu. Tady je to akční hrdina, který to myslí smrtelně vážně.

V tomto podání není ani zdaleka tak vtipný a sympatický, jak ho později ztvárnil Richard Dean Anderson. V tomto filmu je Jack ten hlavní drsňák a je to tak samozřejmě správně. Daniela Jacksona tu ztvárnil zase James Spader. Toho jsem popravdě hned nepoznal, protože dnes už vypadá tak trochu jinak. Zajímavá je postava boha Ra v podání již zmíněného Jaye Davidsona, který ve filmu nakonec vůbec hrát nechtěl a dokonce svůj kostým, po poslední klapce ze sebe strhl a zahodil. Svou roli nicméně zvládl perfektně a dokonce se stal jedním z nejpůsobivějších Goaldů vůbec, ač poté ukončil svou hereckou kariéru. Hvězdná brána byl fenomén a tento film ho nastartoval. Hlavně díky jeho kvalitám a komerčnímu úspěchu se jen o několik let později natočil náš oblíbený seriál. Vše ale začalo právě tady a i po všech těch letech jde stále o velice povedený film. I když jsme se dočkali i dalších filmů, nikdy to už nebylo takové. Ačkoli se mi líbily, nikdy už neměly takového filmové kvality. Byly to spíše takové seriálové speciály. O to je tento snímek vzácnější a já se k němu vždy rád vracím.
Recenzované filmy a seriály ze série Stargate:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Jak se Vám recenzovaný film líbil? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi, pod touto recenzí. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů.
|
![]() |
Pokud se Vám naše články a recenze líbí, prosíme Vás o podporu a odběr na naší stránce na Facebooku, případně na Twitteru. Jsme zatím malý herní projekt, a tak nám každý jeden odběr hodně pomůže. Je to pro nás důležité nejen jako skvělá morální podpora, ale také pro web samotný. Rádi bychom totiž kolem našeho webu postavili fajn herní komunitu, tak jak tomu bývalo na herních webech kdysi dávno. Děkujeme za Vaši podporu. |
+ Skvělá atmosféra
+ Ra nemluví anglicky
+ Skvělé obsazení
+ Úžasná hudba
+ HD remaster
- Konec filmu je zdlouhavý