Hvězdná brána SG-1 (1997)
Žánr: Science Fiction
Země: Kanada, USA
Tvůrci: Jonathan Glassner, Brad Wright
Režie: Martin Wood, Peter DeLuise, Robert C. Cooper, Mario Azzopardi, Michael Shanks a další ...
Scénář: Jeff F. King, Sam Egan, Carl Binder, Tom J. Astle, Joseph Mallozzi, Paul Mullie a další ...
Kamera: Peter F. Woeste, James Alfred Menard, Gordon Verheul
Hudba: Joel Goldsmith, Richard Band, Kevin Kiner, Neal Acree, Peter Bernstein, Dennis McCarthy, Tim Truman
Hrají: Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola, Teryl Rothery, Carmen Argenziano a další ...
Český dabing
27. 7. 1997
214 dílů
TV, Blu-Ray, DVD...
Seriál Hvězdná brána SG-1 byl ve své době úžasný fenomén, který obletěl snad celou generaci fanoušků science fiction. Samozřejmě, v mém okolí šlo hlavně o mužskou část populace. Dívky většinou moc nechápaly proč na to čumíme, ale stejně… Nedávno jsem tu recenzoval výborný film z roku 1994 od Rolanda Emmericha. No a dnes se zase podíváme na seriál z roku 1997, který je minimálně u nás o něco známější než původní film. Jako kluci jsme tímto seriálem žili. Dokáže ale tento kousek zaujmout i dnešní diváky?
První expedice, která prošla hvězdnou bránou a dostala se na planetu Abydos, je už nějakou dobu zpátky na Zemi. Jak ale z filmu víme, nevrátila se celá. Daniel Jackson, zůstal se svou ženou na Abydosu a zbytek týmu se vrátil na Zem se zprávou, že byla hrozba v podobě falešného boha Ra eliminována, připravenou atomovou bombou, stejně jako jeho hvězdná brána a zbytek civilních obyvatel. Pozemská brána, byla tedy uzavřena a hlídaná pouze minimální posádkou. To se ale jednoho dne změnilo. Brána se z ničeho nic aktivovala a prošla skrz ní na základnu početná skupinka Jaffů, kterou vedl jeden muž se žhnoucíma očima. Ano přesně s takovýma žhnoucíma očima, jaké měl Ra ve filmu. Po krátké přestřelce Jaffové ustoupí, ale vezmou si sebou i rukojmí. Velení vojenské základny tedy nabyde dojmu, že se Ra vrátil, a tak zavolají zbytek expedice k výslechu. Seznamujeme se tu s novým obsazením seriálu, který si získal sympatie diváků.

Plukovníka Jacka O’Neilla hraje charismatický Richard Dean Anderson. To je oproti filmu opravdu velká změna. Jeho vtípky a průpovídky dávají tomuto sci-fi naprosto jiný rozměr. Netrvá to dlouho než se provalí, že Abydos nebyl zničen. Velení brány tedy kontaktuje i Daniela Jacksona, který vypoví že je jejich hvězdná brána hlídaná a nikdo skrz ní neprošel. V roli svérázného archeologa Daniela Jacksona se objevuje kanadský herec Michael Shanks. Sestaví se tedy tým, který by se měl opět vydat na Abydos. Součástí tohoto týmu je i expertka na hvězdnou bránu, astrofyzička a také pilotka jménem Samantha Carterová, kterou ztvárnila herečka Amanda Tapping. Na Abydosu se, takovou tou seriálovou shodou okolností, objeví stejný tajemný útočník jako na Zemi, střetně se s jednotkou vojáků a podaří se mu unést Danielovu ženu Sha’re, a jejího bratra Skaaru. No a tady začíná dlouhé a velice zajímavé dobrodružství budoucího týmu SG-1.
Hvězdná brána SG-1 přinesla do žánru science fiction kromě přitažlivého tématu starověkých bohů, také jistou dávku nadhledu, a také dobrého humoru. Pomohl tomu hlavně charismatický Richard Dean Anderson.
Pátrání je nakonec zavede až na Chulak. Domovskou planetu jaffů, která jak se brzy ukáže, patří Apophisovi. Tady se seznamujeme s posledním členem týmu. Je jím jaffa Teal’c, kterého hraje ikonický Christopher Judge. Ten zradí Apophise a pomůže lidem ze zajetí, a také se s nimi vrátí na Zem. Děti bohů, pilotní dvoudíl tohoto seriálu, je opravdu zajímavý začátek něčeho, co nás u obrazovek drželo krásných deset řad. Až v tomto seriálu jsme zjistili, že jsou tu jistí vládci soustavy, což jsou většinou ti nejstarší Goa’uldi. Potom tu jsou samozřejmě nižší Goa’uldi, kteří nejsou vládci. Jaffové, kteří tvoří armádu, no a také obyčejní lidští otroci. Jaffové ve speciální dutině v břiše nosí mládě Goa’ulda, které jim na oplátku dává mnohem větší sílu, dlouhověkost, odolnost proti všem nemocem, a také užitečnou schopnost regenerovat. Má to ale i jistou nevýhodu. Bez malého symbionta Jaffa bohužel dlouho nepřežije, což je ke Goa´uldům váže.

Každý díl přináší trochu jiné dobrodružství, na jiné planetě, s jinými problémy a komplikacemi. Samozřejmě tohle trochu připomíná Star Trek, akorát necestujeme hvězdnou lodí a nejsme na štěstí vázáni ani základní směrnicí. SG-1 se totiž řídí motem speciálních jednotek: De oppresso liber, neboli Osvobodit od útlaku. To je mi mnohem bližší, než alibistické trekovské nevměšování. Navštěvujeme tedy různé planety, mnohdy jde o zaostalé kultury, které pouze těží Naquahdah. To je vzácný prvek, na němž je Goa’ uldská technologie založena. Občas se ale setkáme i s kulturami, které s nimi nemají nic společného. To je jedna z výhod tohoto universa. Máme tu spoustu velice zajímavých civilizací. Už v první radě potkáme například Noxy. Mírumilovnou rasu s velmi vyspělou technologií, která se ale vrátila blíže přírodě. Nejvíce jsem si ale oblíbil Asgardy. Kromě spojenců samozřejmě potkáváme i nové nepřátelé. Seriál se prostě stále vyvíjí.
Seriál rozvíjel myšlenku původního filmu z roku 1994, až nakonec překonal jeho hranice a je mnohem známější a oblíbenější než originál. Námět by byl samozřejmě skvělý i pro videohry, těch se nám ale nedostává.
Seriál byl natáčen ve Vancouveru, ve studiích The Bridge Studios a NORCO Studios. Části tohoto města samozřejmě můžeme vidět i v samotném seriálu. Některé zajímavější dokonce opakovaně. Je tu například kampus místní univerzity, který představuje Nový Tolán. Asi nejznámějším místem v seriálu je velitelství SGC. To se pochopitelně nenacházelo ve skutečné Cheyenne Mountain, ale v ateliérech 5 v The Bridge Studios. Je to nicméně naprosto ikonické místo, ze kterého startuje skoro každá epizoda. Zajímavostí je, že záběry z venku komplexu, byly natočené pouhých deset dnů před premiérou. Možná si tak povšimnete, že se v seriálu stále opakují. Mimochodem po vniknutí Apophise na velení SGC dostane pozemská brána vylepšení v podobě Iris. Jde o titanovou, později titano-triniovou ochrannou clonu, která brání vniknutí útočníků na základnu. Mnohokrát velitelství SGC, a nakonec i celou naši planetu, zachrání před zničením.

Hvězdná brána ke svému chodu používá takzvanou červí díru, která krátkodobě propojí dvě brány, kdekoli v naší galaxii. Na jedné straně člověka rozloží na atomy, a na druhé straně ho zase složí dohromady. Jak jsem již psal výše, seriál se dokázal po celou dobu rozvíjet a také postupně měnit. Zpočátku šlo o klasický průzkum planet a zároveň o pátrání po Sha’re a Skaarovi. SG týmy začaly poznávat nové civilizace, a pomalu se začaly rozkoukávat po galaxii. Mnoho bran ale bylo pod kontrolou vládců soustavy, a tak jsme se dočkali i boje. Jistě, dosti partyzánského boje, kde byly Goa’uldi vždy v početní i technologické přesile. No a v tom je trochu problém. V původním filmu byl Ra takřka neporazitelný vládce s úžasnou technologií. Jeden jeho jaffa lehce srovnal celou jednotku vojáků. Porazili ho pouze díky povstání, a nakonec i díky lsti a načasování. U Apophise je to podobné. Jeho jaffové odolávají střelbě a on sám má vyspělý osobní štít.
Tento seriál se dočkal hned deseti řad, během niž se dokázal stále rozvíjet a měnit. Seriál dokázal neustále přinášet nové situace, nové výzvy a nové nepřátele. Díky tomu patří mezi ty nejlepší kousky, které jsem mohl vidět.
Jednotlivý Goa´uldi totiž mají různou mytologii, různé technologie a styl. Nutno uznat že jsou většinou vymyšlení zajímavě. Bohužel mi ale přišlo, že dochází k postupné degradaci běžných jaffů, jakožto protivníků. Kdysi hrozivý nepřátelé se stávají stále běžnějšími a méně nebezpečnými, až je nakonec nahradí jiný nepřítel. Zpočátku se tedy potýkáme z různými Goa´uldy, a nutno říci že jsou vcelku rozmanití. Dočkáme se několika parádních mateřských lodí, nebo třeba speciálně vytvořených Kull bojovníků. Goa´uldy poté vystřídají mechaničtí protivníci, a poté se objeví ještě mnohem silnější protivník v podobě Orijů. Někdo poslední fázy seriálu má rád, jiného už nebavila. Tak jako tak jsme se v ní ale dočkali řady parádních vesmírných bitev. Situace v galaxii je totiž jiná než na začátku, a dokonce i lidé postavili několik vlastních lodí. A nutno uznat že šlo o opravdu pěkné kousky. Všechny řady seriálu jsou díky vývoji zajímavé a různorodé.

Vysílal se krásných deset let, a během této doby si prošel slušným vývojem. Daniela na chvilku vystřídala postava vědce Jonase Quinna, kterého hrál Corin Nemec. Generála Hammonda vystřídal generál Landry. No a Jacka O’Neilla ve vedení SG-1 nakonec vystřídal mladší Cameron Mitchell, kterého si zahrál Ben Browder. Mezi oblíbené postavy jistě patří i Vala Mal Doran, která se ke konci připojila k týmu. Hrála jí půvabná herečka Claudia Black. Asi nejpřitažlivějším nepřítelem byla jistě Adria, kterou ztvárnila oblíbená sci-fi herečka Morena Baccarin. Nezapomenutelnou roli tady měl i veterán science fiction Tony Amendola, v roli mistra Bra’taca a já jsem rád, že se poprvé ukázal i Rodney McKay, respektive David Hewlett, který se pak stal jednou z hlavních hvězd povedeného spin-offu Star Gate Atlantis. Vyjmenovávat tu všechny zajímavé postavy by asi bylo na hodně dlouho, nakonec za deset let toho tvůrci vymysleli opravdu hodně. Já mohu tento dnes již klasický sci-fi seriál jenom doporučit. Ač je mnohými “odborníky” podceňován, tohle je skutečná seriálová legenda.
Recenzované filmy a seriály ze série Stargate:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Jak se Vám recenzovaný seriál líbil? Podělte se o svůj názor, nebo vzpomínky s ostatními v diskuzi, pod touto recenzí. Nesouhlasíte s uděleným hodnocením? Nic se neděje, právě proto tu máme i hodnocení čtenářů.
|
![]() |
Pokud se Vám naše články a recenze líbí, prosíme Vás o podporu a odběr na naší stránce na Facebooku, případně na Twitteru. Jsme zatím malý herní projekt, a tak nám každý jeden odběr hodně pomůže. Je to pro nás důležité nejen jako skvělá morální podpora, ale také pro web samotný. Rádi bychom totiž kolem našeho webu postavili fajn herní komunitu, tak jak tomu bývalo na herních webech kdysi dávno. Děkujeme za Vaši podporu. |
+ Zajímavé téma starověkých bohů
+ Povedený casting sympatických herců
+ Nadhled a povedený humor
+ Seriál se stále mění a vyvíjí
+ Moc pěkné vesmírné bitvy a stylový nepřátelé
- Naprosto příšerná poslední epizoda, která prostě neexistuje
- Podivná degradace známých nepřátel